AKTUALNOŚCI 2005 - czerwiec 2008
Najświeższe aktualności znajdziesz w AKTUALNOŚCIACH
kliknij...
Parafialna procesja do czterech ołtarzy w oktawie Bożego Ciała 2008 r.
BIERZMOWANIE
W sobotę (24 maja) w naszym kościele biskup Józef Guzdek udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania.
Gratulując młodzieży darów Ducha Świętego życzymy, aby przez całe życie czerpała z tego sakramentu moc do dawania życiem świadectwa wierności Chrystusowi.
Belska Agata
Berniak Filip
Blaszyńska Marta
Boćko Hubert
Buchała Agata
Chmielińska Ola
Czajkowski Jan
Domino Jakub
Droździewicz Aleksandra
Drwiła Dominika
Dudziak Bartek
Galon Paulina
Gawlik Justyna
Gniadek Joanna
Godyń Bartłomiej
Gumuliński Bartłomiej
Juszczyk Olga
Karlikowski Piotr
Kasperczyk Aneta
Kądzielawa Mateusz
Kocemba Filip
Kozłowska Katarzyna
Kuciel Gabriela
Kwiek Magdalena
Kwinta Emilia
Lipowiecka Kinga
Łażeński Kamil
Madej Magdalena
Maj Katarzyna
Małkowska Marcjanna
Mandecki Jan
Matysiak Dominika
Mirek Grzegorz
Munk Anna
Nawalany Aneta
Niedbała Magdalena
Odziewa Michał
Osmola Jakub
Józefowski Szymon
Piękoś Katarzyna
Pilch Bartłomiej
Pulkowski Michał
Saganiak Karolina
Siebiedziński Krzysztof
Smolana Agnieszka
Soboń Wojciech
Sokołowski Paweł
Swornik Tomasz
Szarawara Agnieszka
Świech Piotr
Świercz Wiktor
Teper Paweł
Teper Piotr
Waltoś Sebastian
Waśko Krzysztof
Wiatrowska Halina
Wiekiera Michał
Wojakowska Małgorzata
Wota Dominika
Wszelaka Klaudia
Zaręba Grzegorz
Zatorski Paweł
Zbroja Katarzyna
Zębaty Łukasz
Zieliński Mateusz
Ziojko Joanna
Galeria zdjęć z uroczystości BIERZMOWANIA
I. KOMUNIA
• W niedzielę 18 maja, na Mszy św. o godz. 11.00 dzieci z klas II-ch przystąpiły do Pierwszej Komunii św.
• Nabożeństwo dziękczynne za Pierwszą Komunię św. z odnowieniem przyrzeczeń Chrztu św., wręczenie pamiątkowych obrazków odbyło się o godz. 17.00.
• Przez cały tydzień dzieci pierwszokomunijne uczestniczą we Mszy św. i nabożeństwie majowym.
Gratulując dzieciom zaszczytu pełnego uczestniczenia w uczcie Pańskiej, życzymy, aby przez całe życie czerpały moc Bożej miłości z Ciała Pana – Chleba Życia.
1. Katarzyna AGIEJCZYK
2. Tomasz BETLEY
3. Angelika BOKUS
4. Mikołaj CICHY
5. Julia DZIAŁEK
6. Jędrzej FILIP
7. Katarzyna GŁOWACKA
8. Sonia IGNACAK
9. Mateusz JASIŃSKI
10. Anita JELONEK
11. Jakub KACZMARCZYK
12. Sebastian KOBIAŁKA
13. Karol KOBYŁCZYK
14. Julia KULCZYŃSKA
15. Gabriela KWODZIŃSKA
16. Natalia LEŚNIAK
17. Anna LISOWSKA
18. Karolina LUSOWICZ
19. Kinga MATERNA
20. Wiktoria MRÓZ
21. Natalia MRZYGŁÓD
22. Krzysztof MURDZEK
23. Julia NAWALANY
24. Weronika NOWAK
25. Piotr ODZIEWA
26. Ewelina OGÓREK
27. Przemysław OKRUTNIAK
28. Patrycja ORŁOWSKA
29. Michał PIENIĄŻEK
30. Mateusz ROMANIAK
31. Weronika ROMANIAK
32. Aniela SROKA
33. Natalia TYLEK
34. Piotr UNIWERSAŁ
35. Aleksandra URACZ
36. Przemysław WAŁĘGA
37. Maria WOŹNICZKA
38. Bartosz ZAGÓRSKI
39. Matylda ZUB
40. Kinga ZWOLSKA
Kazania pasyjne na Wielki Post 2008 r głoszone w naszym kościele przez ks. dr Mirosława Czaplę
141 rocznica urodzin ks. kard. A. S. Sapiehy
14 maja 2008 r. przypadła 141 rocznica urodzin Patrona Katolickiego Domu Kultury przy naszej parafii. Z tej okazji w naszym kościele odprawiona została msza św. w Jego intencji i z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże dla dzieł pod jego patronatem. W południe pod pomnikiem "księcia Niezłomnego" przy Franciszkańskiej delegacja KDK złożyła kwiaty, a wieczorem otwarta została wystawa ks. Zbigniewa Pytla oraz odbył się koncert muzyki barokowej.
Więcej informacji na temat obchodów Sapieżyńskich Dni Kultury oraz zdjęć w aktualnościach na stronie KDK - Z A P R A S Z A M Y
DUCH WIEJE, KĘDY CHCE
W niedzielę 11 maja obchodziliśmy uroczystość Zesłania Ducha Świętego - Zielone Świątki.
Zesłanie Ducha Świętego to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich w całym roku liturgicznym. Obchodzimy je pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Pańskim, toteż bywa nazywane Pięćdziesiątnicą.
Zesłanie Ducha Świętego ostatecznie dopełnia dzieła Zmartwychwstałego Zbawiciela, który nie tylko założył Kościół, ale i powierzył go opiece Ducha.(...)
W tradycji żydowskiej odpowiednikiem Zielonych Świąt było Święto Tygodni, swoiste „dożynki”, czyli dzień wdzięczności wobec Stwórcy za zebrane plony. Izraelici składali wówczas Jahwe w ofierze chleby z pierwocin. Przypadało ono siedem tygodni po Dniu Paschy i od pewnego momentu uznawane było za rocznicę ogłoszenia przez Boga Mojżeszowi Dekalogu na Górze Synaj - pięćdziesiąt dni po Wyjściu z niewoli egipskiej.
Po Wniebowstąpieniu Jezusa apostołowie przez dziewięć dni oczekiwali w Wieczerniku na urzeczywistnienie obietnicy danej przez Mistrza, który miał im zesłać „Ducha Pocieszyciela”. To właśnie z tej przyczyny oczekiwanie na Zesłanie Ducha Świętego poprzedzone jest w Kościele nowenną, czyli dziewięciodniową modlitwą.
Na kartach Dziejów Apostolskich znajduje się ów niezwykły opis chwili, w której „nagle spadł z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły i na każdym z nich spoczął jeden, i wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić”.
Wszystkie te wymowne znaki obecności i potęgi samego Boga musiały niezwykle zdumieć obecnych w Wieczerniku i pielgrzymów przebywających w Jerozolimie. Reakcje były rozmaite, od zadziwienia aż po próby ośmieszenia apostołów. Ale wtedy przemówił Piotr - to pierwsze wystąpienie papieskie. A mówił żarliwie, odwołując się do proroctwa Starego Testamentu, z wiarą w mesjańskie posłannictwo Chrystusa. Jego płomienne wystąpienie musiało zrobić kolosalne wrażenie na słuchaczach, skoro tego dnia wielu z nich podjęło wezwanie do przemiany życia i przyjęło chrzest. I tak rozpoczęła się historia Kościoła, pod asystencją Ducha Świętego, który został posłany przez Syna, jak Syn przez Ojca.(...)
Dzięki Jego asystencji możemy mieć pewność, że Kościół jako całość nie może zbłądzić. To On prowadzi i uświęca Kościół pielgrzymujący poprzez dzieje. Teologia wyjaśnia, że Bóg Ojciec i Syn Boży są wspólnie jedną zasadą pochodzenia Ducha Świętego, który posłany jest przez Ojca, na prośbę Syna. On działa w każdym z nas z osobna, ale i w całej zbiorowości wiernych - w ludzie Bożym, tworzącym Mistyczne Ciało Chrystusa. Udziela nam swych natchnień, nazywanych siedmioma darami Ducha Świętego: mądrości, rozumu, umiejętności, rady, męstwa, pobożności i bojaźni Bożej. Ale i sam Kościół jest sakramentem Ducha Świętego, „świątynią Bożą w Duchu Świętym”. (...)
Duch Święty oświeca człowieka do rozpoznawania znaków czasu i broni Kościół przed nieprzyjaciółmi, toteż godzien jest zawierzenia Mu wszystkich aktualnych dzieł i trosk Kościoła, w Polsce i świecie. (...)
Michał Gryczyński
PARAFIALNA PIELGRZYMKA: RZYM – MANOPPELLO – SUBIACO
W dniach 16 – 21 kwietnia odbyła się samolotowa pielgrzymka naszej parafii do Rzymu. Głównym celem pielgrzymki, oprócz zwiedzania zabytków wiecznego miasta było:
• nawiedzenie grobu Sługi Bożego Jana Pawła II (Msza św. w Grotach Watykańskich)
• nawiedzenie sanktuarium Najświętszego Oblicza w Manoppello. Całun z Manoppello (wł. Volto Santo di Manoppello) - relikwia chrześcijańska, która znajduje się w sanktuarium w miasteczku Manoppello we Włoszech. Na tkaninie uwieczniony jest wizerunek, który jest uważany za wizerunek Jezusa Chrystusa. Volto Santo, co po włosku znaczy Święte Oblicze, jest tkaniną o wymiarach 17 cm (szerokość) x 24 cm (długość), która od 1638 roku przechowywana i wystawiana jest w kapucyńskim kościele Sanctuario di Volto Santo w obustronnie oszklonej monstrancji (obraz jest przezroczysty). Materiał, na którym znajduje się wizerunek, to bisior, a charakteryzuje się on tym, że nie da się na nim nałożyć pigmentu (nie da się na nim malować). Przypuszcza się, że całun z Manoppello jest oryginałem tzw. chusty św. Weroniki z Bazyliki św. Piotra w Rzymie, którego malowana kopia znajduje się wciąż w Watykanie. Z Rzymu został wywieziony prawdopodobnie podczas Sacco di Roma w 1527 r. Papież Benedykt XVI odwiedził Sanktuarium Volto Santo w Manoppello w dniu 1 września 2006 - była to pierwsza wizyta papieska w tym miejscu.
• nawiedzenie pierwszego klasztoru św. Benedykta w Subiaco
PROGRAM:
Dzień 1 Kraków – Rzym
O wyznaczonej godzinie spotykamy się na lotnisku. po odprawie paszportowej i bagażowej odlot do Włoch. Przylot na lotnisko w Rzymie. Transfer do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2 Rzym
Rano po śniadaniu przejedziemy do Rzymu. Zwiedzimy Bazylikę św. Piotra, wraz z grobem Ojca Świętego Jana Pawła II. Czas na indywidualne zakupy. Po południu zobaczymy słynne place i fontanny Rzymu, m.in. Piazza Navona z Fontanną Czterech Rzek, Panteon, Fontannę di Trevi, Plac Hiszpański. Wieczorem obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3 Rzym
Rano śniadanie, następnie udamy się do Rzymu. W tym dniu w programie: Bazylika Św. Jana na Lateranie, Schody Święte, Bazylika Santa Maria Maggiore z relikwiami żłobka, Bazylika św. Pawła za Murami, kościół San Pietro in Vincoli wewnątrz którego znajduje się słynne dzieło Michała Anioła - Mojżesz. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 4 Watykan
Rano po śniadaniu udamy się do Watykanu. Będziemy uczestniczyć w uroczystościach na Placu św. Piotra. Po południu zobaczymy część klasyczną miasta: Kapitol, Forum Romanum, Forum Trajana i Koloseum. Wieczorem obiadokolacja, nocleg.
Dzień 5 Manoppello, Subiaco
Rano po wczesnym śniadaniu udamy się do Sanktuarium Świętego Oblicza w Manoppello w Abruzji, gdzie od 500 lat w małym kościele braci Kapucynów czczona jest niezwykła relikwia – płótno znane jako „Chusta Św. Weroniki”. W drodze powrotnej do Rzymu odwiedzimy urocze miasteczko Subiaco, gdzie znajduje się Klasztor Św. Scholastyki, który zbudowano wokół groty zamieszkiwanej ok. 529 roku przez Św. Benedykta. W godzinach późnowieczornych powrócimy do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 6 Rzym
Po śniadaniu przejedziemy do Rzymu, zwiedzimy Katakumby św. Kaliksta, jedno z najważniejszych zabytków wczesnochrześcijańskich oraz kościół Quo Vadis, rozsławiony przez H. Sienkiewicza. Następnie przejedziemy na lotnisko. W godzinach popołudniowych wylot z Rzymu do kraju.
Misterium Paschalne
• W Niedzielę Palmową, 16 marca 2008 r., młodzież Teatru Żywego Słowa przedstawiła
Misterium Męki Pańskiej pt "Historia zbawienia człowieka"
Widzom i wykonawcom dziękujemy za wspólne, głębokie przeżywanie Misterium Paschalnego.
Galeria zdjęć z tego spotkania w aktualnościach na stronie KDK - Z A P R A S Z A M Y
ODPUST PARAFIALNY
We wtorek (4 marca) obchodziliśmy doroczną uroczystość odpustową ku czci św. Kazimierza, patrona kościoła i naszej parafii.
W tym roku przypada 550 rocznica urodzin św. Kazimierza (3 października 1458).
• Suma odpustowa odbyła się godz. 18.00.
• Głównym celebransem był nasz rodak-misjonarz ks. Wojciech Kościelniak.
• Kazanie wygłosił gwardian domu prowincji franciszkanów w Krakowie, o. Zenon Szuty, który w ubiegłym roku prowadził nasze rekolekcje wielkopostne.
List pasterski Metropolity Krakowskiego na Wielki Post 2008 roku
Słowo pasterskie Metropolity Krakowskiego na Wielki Post 2008 roku
Drodzy Bracia i Siostry!
Zwracam się do Was na progu Wielkiego Postu. Moje słowo skierowane jest do wszystkich należących do wspólnoty Kościoła krakowskiego. Chociaż w tak wielkiej wspólnocie reprezentujemy różne oczekiwania, różny stopień wrażliwości i uczestnictwa w życiu Kościoła, to jednak zwracam się do wszystkich, również do stojących z dala, bo przecież łączy nas jedna wiara.(...)
czytaj całość listu...
LIST DO CHORYCH
Na Światowy Dzień Chorych w dniu liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego 2008
Umiłowani Bracia i Siostry, w Chrystusie Panu.
11 lutego Kościół nasz obchodzi wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
Lourdes, jak wiemy, to znane miejsce we Francji z objawień Matki Bożej i licznych uzdrowień na ciele i duszy. Tysiące ludzi pielgrzymuje do tego znanego sanktuarium, aby otrzymać uzdrowienie z ludzkich słabości. Ten dzień Sługa Boży Jan Paweł II ustanowił Światowym Dniem Chorych.
Często ludzie starzy i chorzy są traktowani przez młodych jako zbędny ciężar, zapominając, że czas szybko mija a życie ludzkie jest kruche i sami też kiedyś będą słabi, chorzy i starzy. Czasem i samym ludziom w podeszłym wieku i chorym wydaje się, że już są nikomu niepotrzebni.
Sługa Boży Jan Paweł II zawsze przypominał o wartości ludzkiego życia na każdym etapie jego istnienia i wskazywał na doniosłą rolę chorych w ewangelizacji świata, czemu sam dał przykład, kiedy został przygnieciony krzyżem choroby i niesprawności.
Dziś, kiedy stają przed nami coraz większe wyzwania, jego następca Benedykt XVI zwraca się do chorych całego świata o pomoc dla Kościoła zmagającego się w tych okrutnych czasach z siłami zmierzającymi do unicestwienia Boskiej obecności w świecie. A nasza Ojczyzna przeżywająca zamęt i wiele nieprawości, jak wielkiej potrzebuje modlitwy i ofiary. A Wasze dzieci i wnuki żyjące w tym niespokojnym świecie?
Niech żaden okruch trudu, którym obfitują Wasze dni, nie upadnie daremnie na ziemię, ale niech będzie podniesiony do Boga, jako ofiara zjednoczenia z Nim i posłuszeństwa Jemu.
Życzę Wam z całego serca wielkiej radości i pokoju serca płynących z przekonania, że jesteście tak blisko Pana Jezusa osamotnionego i umęczonego, ogarnięci Jego miłością.
Dziękuję Wam za wszystkie ofiary, modlitwy i cierpienia, które składacie u stóp Króla wieczności.
Niech Wam błogosławi Jego Ojcowska dłoń i osłania płaszcz Niepokalanej Matki z Lourdes.
Wasz Proboszcz
Wizyta ks. Kościelniaka - misjonarza z Kiabakari (Tanzania)
W niedzielę, 10 lutego, kazania na wszystkich Mszach św. miał nasz rodak – misjonarz, ks. Wojciech Kościelniak, przebywający w rodzinnym kraju na urlopie wypoczynkowym.
Była to dla nas okazja spotkania z naszym rodakiem i wsparcia prowadzonych przez niego dzieł misyjnych.
Sprawy, które poruszał i problemy, którymi się dzielił, uznaliśmy za tak ważkie, że udostępniamy całość tekstu kazania, serdecznie zachęcając do zapoznania się z nim.
czytaj całość kazania...
ŚRODA POPIELCOWA
6 lutego przypadła Środa Popielcowa rozpoczynająca 40 dniowy okres pokuty przed Wielkanocą.
W tym dniu obowiązuje post ścisły bez możliwości dyspensy.
Msze św. z posypaniem głów popiołem odbyły się o godz.: 6.30, 8.00, 9.30, 16.30, 18.00.
Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu trwają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, o dobre odprawienie rekolekcji, pojednanie z Bogiem i bliźnimi.
Od niepamiętnych czasów popiół jest obrazem ułomności i przemijania człowieka, znakiem żałoby i pokuty. Nie tylko u Izraelitów, ale u Egipcjan, Arabów i Greków posypywanie głowy popiołem wyrażało skargę, smutek, skruchę, pokutę. Na tym tle zrozumiałe są starochrześcijańskie zwyczaje i formy pokutne: rozpoczynając publiczną pokutę wielcy grzesznicy przywdziewali zgrzebne szaty i włosiennice, posypywali sobie głowy popiołem, żyli o chlebie i wodzie. Począwszy od VII w. Środa Popielcowa była dniem rozpoczynającym liturgiczny okres pokuty. Za takie grzechy jak: morderstwo, nierząd, zaparcie się wiary nakładano ciężkie praktyki pokutne i wykluczano z liturgii eucharystycznej od Środy Popielcowej aż do Wielkiego Czwartku. Praktykowanie pokuty publicznej traciło z czasem na znaczeniu, aż wreszcie zanikło. Przetrwał jednak duch pokuty i ceremonia posypywania popiołem. Papież Urban II polecił ją wszystkim wierzącym na rozpoczęcie Wielkiego Postu, który jest czasem powszechnej pokuty.
Jasełka
Katolicki Dom Kultury im. ks. kard. A. S. Sapiehy wystawił Jasełka pt. "Pójdźmy do Betlejem" w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Żywego Słowa.
Przedstawienia odbyły się już się w niedzielę (13 i 20 stycznia), w sumie 5 przedstawień przy pełnej sali.
Zapraszamy na stronę KDK (aktualności) do galerii zdjęć z przedstawienia Jasełek
Świąteczne życzenia z Iraku
Czcigodny Księże Proboszczu!
Czcigodni Bracia w Kapłaństwie: ks. ks. Mirosławie, Wiesławie i Krzysztofie!
Czcigodne Siostry Służebniczki!
Bliscy memu sercu Parafianie!
Składam wszystkim Księżom, Siostrom Służebniczkom oraz Parafianom najserdeczniejsze życzenia –
błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku Pańskiego 2008.
Niech Narodzony Syn Boży błogosławi każdemu z Was, abyście mogli cieszyć się dobrym zdrowiem
i miłością bliskich Wam ludzi, mogli swym codziennym życiem dawać świadectwo przynależności
do Chrystusa i Jego Kościoła.
Niech Wigilijna Noc przy śpiewie kolęd w Żołnierskiej Kaplicy św. Judy Tadeusza pod irackim niebem
i Kościele św. Kazimierza na Grzegórzkach w Krakowie połączy nas wszystkich duchowo.
Życzenia z pamięcią o Was przed żłóbkiem Pana składa wszystkim z serca
ks. Sebastian.
Irak Ad Diwaniyah, Boże Narodzenie 2007
List od ks. Kościelniaka - misjonarza z Kiabakari (Tanzania)
Z misji w Kiabakari otrzymaliśmy list od ks. Wojciecha Kościelniaka.
zobacz zdjęcia
czytaj list...
KONCERT NA DWA KLAWESYNY
Z okazji Dnia Papieskiego w Katolickim Domu Kultury im. ks. kard. A. S. Sapiehy odbył się koncert klawesynowy pt. "Muzyka, która przybliżyła mi niebo"
w wykonaniu prof. Elżbiety Stefańskiej i Mariko Kato z Japonii.
W programie grane były utwory: M. K. Ogińskiego, J. S. Bacha.
W trakcie koncertu miała miejsce wzruszająca opowieść młodej artystki z Japonii o jej drodze do Boga, na której przewodnikiem była muzyka.
Do galerii zdjęć z tego koncertu zapraszamy
tutaj
List od ks. Sebastiana Piekarskiego
Z misji pokojowej w Iraku dotarł do naszej parafii list ks. Sebastiana Piekarskiego, który jest tam kapelanem wojskowym.
czytaj list...
Dzień św. Krzysztofa
W środę kierowcy i podróżujący oddali cześć swemu patronowi św. Krzysztofowi.
Po wieczornej Mszy św. ks. Proboszcz udzielił uroczyste błogosławieństwo pojazdów mechanicznych i podróżujących nimi.


Rocznica śmierci śp. Adama Stefana Sapiehy
W poniedziałek, 23 lipca przypada 56 rocznica śmierci śp. Adama Stefana Sapiehy, księcia metropolity krakowskiego, założyciela naszej parafii i patrona Katolickiego Domu Kultury; pamiętajmy w modlitwie o tym wybitnym pasterzu i patriocie, którego wielkość niech inspiruje - zgodnie z poleceniem Sługi Bożego Jana Pawła II - kolejne pokolenia Polaków.
Ks. Proboszcz odprawił w poniedziałek, 23 lipca o godz. 8oo w katedrze na Wawelu Mszę św. nad grobem śp. Księcia Metropolity w intencji spokoju jego duszy i uproszenia za jego wstawiennictwem potrzebnych łask dla Kościoła i Ojczyzny.
PUERI CANTORES W NASZEJ PARAFII
Międzynarodowy Kongres zorganizowany przez Polską Fundację PUERI CANTORES w dniach 10 – 15 lipca br. był 34 w historii tej organizacji imprezą o zasięgu światowym. Udział wzięło ok. 150 chórów dziecięcych, chłopięcych i młodzieżowych z różnych krajów świata zrzeszonych w krajowych oddziałach PUERI CANTORES – łącznie ok. kilka tysięcy śpiewaków, goście honorowi oraz reprezentanci Polskiej Federacji (ponad 20 chórów).
Organizatorzy:
• Polska Federacja Pueri Cantores
Kraków ul. Kanonicza 7
• Urząd Miasta Krakowa
Pl. Wszystkich Świętych 3/4 Kraków
Nasza parafia została zaszczycona koncertem chłopięcego chóru Gemeinschaft der Kinder und Jugend chore z Niemiec w liczbie 108 osó. Koncert odbył się w naszym kościele w sobotę 14 lipca o godz. 1945 (po wieczornej Mszy św.) przy dużym zainteresowaniu i licznym udziale naszych parafian.
140 Rocznica urodzin księcia metropolity A. S. Sapiehy
W poniedziałek, 14 maja, przypadła 140 rocznica urodzin patrona Katolickiego Domu Kultury, ks. kard. Adama Stefana Sapiehy, wybitnego męża stanu, wielkiego pasterza, patrioty i dobroczyńcy, założyciela naszej parafii.
Z tej okazji Katolicki Dom Kultury zorganizował Sapieżyńskie Dni Kultury.
W programie m. in. koncerty, wystawy, film, loteria fantowa, występy dzieci i młodzieży oraz uroczysta Msza Św. w niedzielę 13 maja o godz. 18oo, na którą KDK zaprosił wszystkich parafian, uczestników zajęć wraz z rodzinami, dobroczyńców i osoby życzliwe jego działalności.
Msza św. o spokój jego duszy i wyniesienie go do chwały niebios odbyła się w poniedziałek,14 maja, o godz. 18oo.
Szczegółowy przebieg Sapieżyńskich Dni Kultury można znaleźć tutaj:
tutaj...
aby przeczytać o osobie księcia metropolity - kliknij tutaj...
Jubileusz ks. Proboszcza Józefa Jończyka
Rok 2007 jest dla naszego ks. Proboszcza rokiem podwójnego jubileuszu - 60 -lecia urodzin i 20-lecia objęcia funkcji proboszcza naszej parafii.
Na dzień14 lutego, w którym przypadają 60 urodziny ks. Proboszcza, przewidziane są słowa Ewangelii wg św. Łukasza:
"Pan posłał Mnie, abym ubogim głosił dobrą nowinę..."
19 marca, dołączamy życzenia imieninowe...
a 21 maja, w 35 rocznicę święceń kapłańskich, łączymy się w modlitwie o dalsze łaski, potrzebne w tej posłudze...
Życzymy z całego serca, aby Duch św. napełnił swoją Mocą, Światłem, Mądrością kolejne lata posługi kapłańskiej, a przez wstawiennictwo patrona, św. Józefa, wszystkie pracowite lata przyniosły owoc obfity...
Parafianie
Druga rocznica śmierci sługi Bożego Jana Pawła II
"Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens" – to myśl przewodnia tegorocznego przeżywania drugiej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Mówi o tym, że praca i pieniądze są ważne, ale to nie jest istota naszego życia. Warto również pamiętać, że życie pędzi, ale przestanie wydawać się tylko szarą codziennością, jeśli znajdziemy czas, aby się nim cieszyć.
Wszyscy, którym bliska jest osoba Jana Pawła II i pragnęli zastanowić się nad tempem swojego życia wzięli udział w czuwaniu modlitewnym w poniedziałek, 2 kwietnia, w naszym kościele.
Program czuwania:
- 20oo – Występ chóru
- 2015 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu
-„Dekalog” – fragment z homilii Ojca Św. z 12.VI 1987r
-„Pamięć i tożsamość” - Odkupienie: zwycięstwo zadane człowiekowi
-Modlitwa uwielbienia
-Koronka do Miłosierdzia Bożego
-„Musicie być mocni” z homilii z 9.VI 1979r
-Modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II
- 2137 – Apel Jasnogórski - przed krzyżem misyjnym – prosimy o przyniesienie zniczy
Misterium Męki Pańskiej
Katolicki Dom Kultury im. ks. kard. A. S. Sapiehy zaprezentował Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Żywego Słowa, Oazy, Scholi i Służby Liturgicznej.
Przedstawienia odbyły się - w niedzielę, 25 marca, o godzinie 15oo i 19oo oraz - w Niedzielę Palmową, 1 kwietnia, o godzinie 1215, 15oo i 19oo.
Galeria zdjęć ze spektaklu na stronie internetowej Katolickiego Domu Kultury.
Dzień Świętości Życia
W poniedziałek, 26 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 80 osób podejmując decyzję Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, uznało piękną wartość każdego dziecka, cud życia, który sprawia Bóg.
Duchowa Adopcja, również wiąże się z troską o pokój i o rodzinę, jest szansą pogłębienia modlitwy różańcowej i szansą do pogłębienia więzi z Chrystusem. Odmawiając codziennie jedną tajemnicę różańca, wypowiadając 10 razy Zdrowaś Maryjo przez wstawiennictwo Matki Bożej wypraszać będą dla każdego dziecka i jego rodziców umiejętność przyjmowania każdego „teraz” zgodnie z wolą Bożą.
Należy cieszyć się i dziękować Bogu, że są osoby, które pragną modlitwą i uczynkami czynić miłosierdzie.
ODPUST PARAFIALNY
W niedzielę 4 marca, przypadła doroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Kazimierza, patrona kościoła i naszej parafii.
Sumę odpustową wraz z kazaniem odprawił ks. prał. Jan Czyrek, proboszcz kolegiaty św. Floriana i były wikariusz naszej parafii.
historia św. Kazimierza...
modlitwy do św. Kazimierza
Spotkanie w Katolickim Domu Kultury
• W dniu 12 listopada 2006 r.(w niedzielę) w auli KDK odbyło się
spotkanie z Janem Budziaszkiem (krakowskim muzykiem jazzowym, perkusistą zespołu Skaldowie, autorem książek m. in. ”Dzienniczek perkusisty”i ”Rozważania różańcowe ” )
połączone z recitalem Jacka Zielińskiego (skrzypka, kompozytora i wokalisty zespołu Skaldowie)
Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek i płyt z autografami autorów.
Galeria zdjęć z tego spotkania w aktualnościach na stronie KDK - Z A P R A S Z A M Y
BOSKIE OBLICZE Z MANOPPELLO
W kaplicy Miłosierdzia Bożego znajduje się powiększona reprodukcja chusty tzw. Weronika, ofiarowana przez naszych parafian-pielgrzymów, na której znajduje jakby fotograficzne odbicie oblicza Chrystusa. Chustą tą była nakryta głowa Chrystusa w grobie, którą apostołowie znaleźli leżącą złożoną obok płócien (zob. J 20,7). Odbicie z chusty idealnie pokrywa się z odbiciem twarzy z Całunu Turyńskiego, którym było owinięte ciało pochowanego w grobie Zbawiciela.

1 września Benedykt XVI modlił się przed Świętym Obliczem. Po modlitwie w sanktuarium Benedykt XVI przemówił do zebranych tam wiernych, głównie duchownych.
Papieskie rozważanie było poświęcone biblijnemu „poszukiwaniu oblicza Boga”, które znalazło swój szczyt w rozpoznaniu przez Apostołów Bożego Mesjasza w Jezusie.
Aby „zobaczyć Boga” – mówił papież – należy poznać Chrystusa i pozwolić się kształtować przez Jego Ducha, który prowadzi wierzących „do całej prawdy”. Do tego zaś potrzebne są – jak powiada psalmista – „ręce nieskalane i czyste serce”, czyli wolność od kłamstwa i egoizmu oraz wewnętrzna otwartość na przyjęcie swoistego znamienia Bożej obecności, jaką symbolizuje Jego Oblicze.
„Drodzy kapłani, mówił papież, jeśli jest w was, pasterzach Chrystusowej trzody, odciśnięta świętość Jego Oblicza, to nie obawiajcie się: także wierni powierzeni waszej trosce zostaną nią zarażeni i przemienieni. A wy, seminarzyści, którzy przygotowujecie się do wzięcia odpowiedzialności za lud chrześcijański, nie dajcie się pociągnąć niczemu innemu, jak tylko pragnieniem służenia Kościołowi. To samo chcę powiedzieć wam, zakonnicy i zakonnice, aby wszelka wasza działalność była widocznym odbiciem Bożej dobroci i miłosierdzia”.
To głębokie świadectwo wiary następcy apostołów musimy uczynić własnym, dlatego cytujemy najważniejsze zdania.
Więcej informacji o Boskim Obliczu z Manoppello możemy znaleźć w internecie pod adresem www.voltosanto.it
KOMUNIKAT Z 337. ZEBRANIA PLENARNEGO
KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W dniach 18-19 października 2006 r. odbyło się w Warszawie 337. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował Przewodniczący Konferencji abp Józef Michalik, a w ich części uczestniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.
1. Głównym tematem obrad było duszpasterstwo współczesnej rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania młodzieży do życiowych powołań. Biskupi zwrócili uwagę na problemy, jakie przeżywa współczesna polska rodzina, także z powodu licznej emigracji zarobkowej. Z satysfakcją podkreślili zaangażowanie większości rodzin w chrześcijańskie wychowanie młodego pokolenia, ale też z niepokojem mówili o nowych zagrożeniach życia rodzinnego. W dyskusji nad wygłoszonymi referatami zwrócono uwagę na konieczność spotkań duszpasterskich w parafiach z młodzieżą ponadgimnazjalną. Szczególnie dużo miejsca poświęcono duszpasterstwu młodzieży studiującej. Oprócz dotychczasowych ośrodków duszpasterstwa akademickiego, które powinny stale szukać nowych form działania, duszpasterstwo studentów powinno być obecne w życiu każdej parafii. Mając świadomość, że wychowanie młodych w rodzinach i praca z młodzieżą w parafii jest najlepszym przygotowaniem do małżeństwa i założenia rodziny, biskupi postanowili problemom tego duszpasterstwa poświęcić osobną sesję plenarną w czerwcu przyszłego roku. Zdecydowali także powołać przy Konferencji Episkopatu Radę ds. Młodzieży, która będzie koordynowała i inspirowała wszystkie formy duszpasterstwa młodzieży szkolnej i studenckiej.
2. Oceniając ostatnie miesiące funkcjonowania najważniejszych instytucji państwa polskiego, biskupi podtrzymują niezmienne stanowisko o potrzebie prowadzenia spraw społecznych i politycznych tak, by nadrzędnym celem była roztropna troska o dobro wspólne Polski i Polaków. Według biskupów wszystkie cele życia społecznego i politycznego muszą być osiągane z użyciem zawsze moralnie dobrych środków. W tym kontekście stale aktualne pozostają myśli Jana Pawła II ze Skoczowa o konieczności dialogu, ducha zgody, braterskiej współpracy oraz autentycznej troski o dobro Rzeczypospolitej (por. Jan Paweł II, Skoczów, 22 maja 1995 r.).
3. W związku z zakończonym Tygodniem Miłosierdzia oraz przeżywanym Dniem Papieskim pod hasłem “Jan Paweł II – sługa miłosierdzia” biskupi wyrażają wdzięczność społeczeństwu polskiemu za wrażliwość na potrzeby bliźniego. Słowa szczególnego uznania kierują do młodzieży, która zaangażowała się w szkolne koła Caritas i rozwijający się wolontariat, także przy okazji Dnia Papieskiego. Uzasadnieniem dla charytatywnego zaangażowania wszystkich jest prawda o Bogu, który jest miłością, przypomniana w pierwszej encyklice Benedykta XVI. Słowo Boże, sakrament i miłość są trzema podstawowymi funkcjami Kościoła; wykluczenie jednej z nich byłoby zubożeniem posłannictwa Kościoła – te prawdy z encykliki Benedykta XVI przypomniał w swoim wykładzie abp Paul Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum. Biskupi proszą, aby zaangażowanie w dzieła miłosierdzia, jakie objawiło się w Tygodniu Miłosierdzia oraz w Dniu Papieskim, przedłużyło się na rozpoczynający się Tydzień Misyjny i dotyczyło tych, którzy żyją i pracują w krajach misyjnych. Wtedy zrealizuje się hasło tegorocznego Tygodnia Misyjnego “Miłość – duszą misji”.
4. Biskupi przypominają podstawowe zasady przyjętego w sierpniu w Częstochowie “Memoriału Episkopatu Polski w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944–1989”. Kościół w Polsce nie dopomina się żadnych przywilejów w kwestiach tzw. lustracji, żąda jednak respektowania zagwarantowanej Konstytucją i Konkordatem autonomii. Jej wyrazem są działania przewidziane we wspomnianym Memoriale. W tym duchu Konferencja Episkopatu powołała Komisję Historyczną, która we współpracy z istniejącymi komisjami diecezjalnymi będzie badała historię prześladowania Kościoła w powojennej Polsce. Warto przypomnieć, że zanim powstała jakakolwiek zorganizowana opozycja w kraju, Kościół jako jedyny przez dziesiątki lat bronił godności człowieka i narodu. Z tego powodu był najbardziej prześladowaną i atakowaną instytucją. W dzisiejszym suwerennym i demokratycznym kraju trzeba pamiętać, że działania przestępczej machiny tajnych służb komunistycznego państwa do roku 1989 zmuszały przez szantaż i groźby do współpracy niektórych świeckich i duchownych. Dopiero w takim kontekście wolno rozpatrywać pojedyncze przypadki zwerbowanych do współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa. Kościół nie może się zgodzić na sytuację, kiedy poza wszelkimi procedurami prawnymi, poprzez publiczne oskarżenia i ferowanie wyroków bez prawa do obrony i wyjaśnienia, narusza się ludzką godność osób pomawianych. Biskupi w ten sposób rozumieją stanowisko wyrażone w komunikacie Kościoła krakowskiego z dnia 17 października br. i solidaryzują się z wszystkimi osobami pokrzywdzonymi przez tzw. “dziką lustrację”. Powołana Komisja Historyczna będzie wspomagać pokrzywdzonych w dochodzeniu do prawdy.
5. Wdzięczni Bożej Opatrzności, biskupi wspominają wydarzenia Października 1956 roku, kiedy więziony przez trzy lata przez komunistyczne władze kard. Stefan Wyszyński odzyskał wolność, a inni biskupi uwięzieni lub wypędzeni z diecezji (biskup kielecki Czesław Kaczmarek, biskupi Antoni Baraniak i Lucjan Bernacki z Gniezna, biskup katowicki Stanisław Adamski i jego biskupi pomocniczy Herbert Bednorz i Juliusz Bieniek, administrator w Krakowie abp Eugeniusz Baziak i krakowski biskup pomocniczy Stanisław Rospond) mogli do nich wrócić. Biskupi Ziem Zachodnich i Północnych dopiero po Październiku mogli objąć swoje funkcje powierzone im przez Stolicę Apostolską. W 50. rocznicę tych wydarzeń Episkopat Polski jednoczy się w modlitwie za Ojczyznę, a także o beatyfikację sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia i męczennika czasów komunistycznych sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.
Episkopat Polski wyraża wdzięczność Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za orędzie do narodu w 28. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Jana Pawła II i prosi o dalszą modlitwę w intencji Jego wyniesienia na ołtarze. Trwa miesiąc październik; zachęcamy do odmawiania modlitwy różańcowej w rodzinach, wspólnotach i parafiach w kraju i zagranicą.
Biskupi wszystkim Rodakom błogosławią w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Podpisali: kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy zgromadzeni na 337. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 19 października 2006 r.
+ Jan Zając
Dzień papieski
Z ustanowienia Konferencji Episkopatu Polski, niedziela przed 16 października, dniem wyboru Jana Pawła II, została ustanowiona jako Dzień Papieski.
Służy on refleksji nad nauczaniem papieskim i dziełu Kościoła w Polsce niesienia pomocy w nauce i studiach ubogiej młodzieży.
Powołana w tym celu Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przy Konferencji Episkopatu Polski organizuje ogólnopolską zbiórkę ofiar na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin, szczególnie z regionów Polski dotkniętych klęską bezrobocia.
Akcja "Kilo"
Zbiórka darów akcji „Kilo” tygodnia miłosierdzia dała duży odzew współbraci na rzecz potrzebujących.
Zebrano;
– cukier – 73 kg
– ryż – 25 kg
– kasza – 13 kg
– mąka – 37 kg
– herbata – 17 pudełek
– makaron – 31 opakowań
– olej - 5 l
– proszek do prania – 18 pudełek
– mydło – 38 szt.
– oraz siatkę kosmetyków
Niech Miłosierny Pan wynagrodzi wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać.
Dlaczego ludzie tak lgnęli do Ojca Świętego Jana Pawła II? Dlaczego tak żywo reagowali na jego obecność? Dlaczego z taką żywiołowością wyciągali ku niemu ręce?
Sam fakt, iż był jako papież zastępcą Chrystusa na ziemi, wiele tłumaczy.
Ale nie wszystko. Ludzie wiedzieli nadto, iż ich kocha. Wraz z obecnością papieża i jego słowami przychodziła pociecha, w sercach rodziła się nadzieja.
Na ten aspekt posługi papieskiej Jana Pawła II warto zwrócić uwagę w kontekście kolejnego uczynku miłosiernego co do duszy - "strapionych pocieszać".
Pocieszenie nie oznacza podarowania chwili radości lub zapomnienia o bólu i smutku, lecz jest ukazaniem motywu do życia i przezwyciężenia problemów, które przynosi życie. Pocieszenie oznacza znalezienie odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytanie: "co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?" (Mt 10,17). Oznacza także niezachwiane przekonanie, że dla Boga wszystko jest "odkryte i odsłonięte" (Hbr 4,13) oraz wiarę, że Bóg nasyci nas swoim miłosierdziem (por. Ps 90,14).
Z LISTU MISJONARZA
Drogi Księże Proboszczu
Zapewne już doszły wieści, ze wracam do Kiabakari. Na pogrzebie biskupa Samby Kardynał w bardzo mocnych słowach przestrzegł diecezje przed zabiciem sanktuarium w Kiabakari, mówiąc, że jeśli do tego doprowadzimy, to zabijemy diecezję.
Ludzie oniemieli. Tydzień temu przyjechał do mnie abp Anthony Mayala z Mwanzy, nasz obecny administrator apostolski i powiedział, że w dokumentach pozostawionych przez śp. Bpa Sambe znalazł list, w którym przenosi mnie z powrotem do Kiabakari, by kontynuować rozwój sanktuarium ....
Powiedziałem, że cokolwiek zadecyduje abp, tak będzie.
Dziś było posiedzenie Rady Konsultorów z Abpem i dokonało się. Do miesiąca mam się przeprowadzić do Kiabakari.
Kardynał i biskupi byli niezadowoleni, ze zostałem zabrany z Kiabakari i ze sanktuarium umarło śmiercią przyspieszona. W listopadzie przyjeżdża pierwsza trojka wolontariuszy z fundacji Redemptoris Missio z Poznania do rozruchu szpitala w Kiabakari, mają przyjść tez siostry, miejmy nadzieje ze wszystko będzie dobrze.
Polecam się modlitwom z całego serca. Żal trochę opuszczać parafie w połowie realizacji planów i rozwoju, żal ludzi, bo nadzieje na realizacje nowych parafii, dokończenia remontu katedry itp. Będzie opóźnione teraz lub w ogóle nie nastąpi. Pan Bóg nad wszystkim czuwa i będzie jak chce sam.
Pozdrawiam najserdeczniej Kapłanów, Siostry, Koło Misyjne i cala Wspólnotę parafialną. Wracamy gdzie zaczęliśmy wspólnie. Mam nadzieje, ze mnie nie opuścicie tak jak zawsze mnie wspieraliście. Dziękuje za wspólne misyjne pielgrzymowanie. Idźmy nadal razem!
Z modlitwa i nadzieja,
X.Wojtek
Fr. Wojciech Adam Kościelniak
P.O. Box 1010 Musoma
Tanzania, East Africa
55 rocznica śmierci ks. kard. A. S. Sapiehy
23 lipca 2006 r, w niedzielę, przypadła 55 rocznica śmierci ks. kard. A. S. Sapiehy, założyciela naszej parafii, fundatora Domu Parafialnego i patrona mieszczącego się dziś w nim Katolickiego Domu Kultury.
W sobotę, o godz. 19oo została odprawiona Msza św. w Jego intencji, a po Mszy św.delegacja parafian z ks. Proboszczem udała się pod pomnik przy kurii, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze oraz odmówić modlitwę.
Boże Ciało
Uroczysta procesja parafialna do czterech ołtarzy, podobnie jak w ubiegłym roku, prowadziła ulicami Grzegórzecką, Bobrowskiego, Fr.Nullo, Sądową i Kordylewskiego.
- Przy pierwszym ołtarzu modliliśmy się za naszą Ojczyznę, - przy drugim za młodzież, - przy trzecim za rodziny, - a przy czwartym o powołania kapłańskie i zakonne. Procesja zakończyła się przy ostatnim ołtarzu przy domu Prowincji Krakowskiej Sióstr Służebniczek NMP.
Uroczystość ożywiała orkiestra dęta z Zielenic, nasz chór parafialny; uroczysty orszak upiększały dzieci pierwszokomunijne oraz przedszkolne sypiące kwaiaty, a służba liturgiczna nadawała uroczystości dostojność i powagę. W procesji wzięli udział licznie zgromadzeni wierni.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tej uroczystości
Bierzmowanie
10 czerwca ks. kard. Franciszek Macharski udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży (61 osób).
W sobotę (17.VI) odbyła się pielgrzymka dziękczynna młodzieży bierzmowanej do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Nabożeństwa majowe
Przez cały maj w naszym kościele odprawialiśmy nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny.
W czasie nabożeństw modliliśmy się szczególnie w intencji Ojca Św., za Kościół w Polsce, o powołania kapłańskie i zakonne i o dobre urodzaje.
czytaj więcej o nabożeństwie majowym...
Parafialny dzień chorych
W poniedziałek, drugi dzień Zielonych Świąt, obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła; w tym dniu w naszej parafii przypada doroczny dzień chorych.
Jak co roku, chorzy po Mszy św. o godz. 930 spotkali się na wspólnym śniadaniu w domu parafialnym.
Tam czekały na nich dzieci z Akademii Malucha z niespodzianką...
Galeria zdjęć z tego spotkania - Z A P R A S Z A M Y

Tercet bandurzystek "Orawa"
W niedzielę 11 czerwca, gościliśmy w naszej parafii zespół bandurzystek z Tarnopola. Piękne, maryjne utwory, z urzekającym dźwiękiem bandur, uświetniały niedzielne Msze św. Po każdej Mszy św. można było kupić płytę z utworami w wykonaniu artystek, a także złożyć datek na budowę nowej świątyni w Tarnopolu.
tu można posłuchać: "Ave Maria" - mp3

Przedstawienie "Mały Książę"
W niedzielę 11 czerwca, w auli domu parafialnego odbyło się przedstawienie pt: "Mały Książę" w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Żywego Słowa, Oazy, scholi i służby liturgicznej.
Galeria zdjęć z tego przedstawienia - Z A P R A S Z A M Y
Uroczystość Pierwszej Komunii
W niedzielę, 21 maja, odbyła się w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii Świętej na Mszy św. o godz. 11oo.
O godz. 17oo dzieci odnowiły przyrzeczenia chrztu św. Potem nastapiło dziękczynienie za Komunię św. i rozdanie pamiątkowych obrazków.
Od poniedziałku dzieci będą uczestniczyć w "białym tygodniu" we Mszy św. o godz. 18oo i nabożeństwie majowym.
139 rocznica urodzin patrona Katolickiego Domu Kultury
 |
W niedzielę, 14 maja 2006 r, przypadła 139 rocznica urodzin patrona Katolickiego Domu Kultury, ks. kard. Adama Stefana Sapiehy, wybitnego męża stanu, wielkiego pasterza, patrioty i dobroczyńcy.
O godz. 18oo odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem uczestników zajęć wraz z rodzinami, dobroczyńców i osób życzliwych działalności Katolickiego Domu Kultury.. |
Po Mszy św. w auli Domu Parafialnego Ks. Proboszcz wygłosił wspomnienie o tej wielkiej postaci. Zgromadzona licznie publiczność miała możliwość obejrzeć piękny film dokumentalny o postaci naszego patrona.
Galeria zdjęć z tej uroczystości - Z A P R A S Z A M Y
Święto Miłosierdzia Bożego
W pierwszą niedzielę po Wielkanocy obchodziliśmy Święto Miłosierdzia Bożego.Po raz pierwszy o ustanowieniu tego święta mówił Pan Jezus w Płocku w 1931 roku, gdy przekazywał swą wolę św. Faustynie, co do powstania obrazu:
"Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia "(Dz.49).
czytaj więcej o Miłosierdziu Bożym...
Misterium Męki Pańskiej
10 kwietnia, w Niedzielę Palmową, miało miejsce przedstawienie Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Żywego Słowa, Ruchu Światło Życie, Oazy, Służby Liturgicznej i Scholi.
więcej zdjęć...
Czuwanie w rocznicę śmierci ojca świętego Jana Pawła II
8 kwietnia 2005 roku.
Uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II. Porywisty wiatr rozwiewa szaty kardynałów i przewraca karty ewangeliarza leżącego na trumnie zmarłego Papieża...
Homilia Josepha kard. Ratzingera
wygłoszona podczas pogrzebu Jana Pawła II
|
Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz w liście na Wielki Post napisał:
"...Będziemy przeżywać tę rocznicę pełni wdzięczności za dar Jego osoby i dar pontyfikatu. (...) Proszę parafie, wspólnoty, rodziny, każdego z wierzących: uczyńmy tę rocznicę dniem, który nas skupi wokół Chrystusa w Jego Kościele"
|
Odpowiadając na prośbę księdza Kardynała spotkaliśmy się na modlitewnym czuwaniu w sobotę 1.IV. od godz. 1945 do 2137.
W programie:
- Godz.19.45 - występ chóru
- Godz.20.00 - wystawienie Najświętszego Sakramentu
- "Strumień" - fragment "Tryptyku rzymskiego"
- Homilia Ojca Świętego z Kalwarii (19.VIII.2002 r.) - fragmenty
- Modlitwa uwielbienia przeplatana śpiewem kanonów
- Tajemnica różańca - Ustanowienie Eucharystii
- Testament Ojca Świętego
- Modlitwa o beatyfikację
- Godz. 2137 - zakończyliśmy czuwanie Apelem Jasnogórskim przed krzyżem misyjnym, pod którym zapaliliśmy znicze.
Na koniec odśpiewaliśmy "Barkę" - ulubioną pieśń Jana Pawła II Wielkiego.
Obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II w Krakowie
Białe wstążeczki na znak pamięci o Janie Pawle II będą rozdawane krakowianom 2 kwietnia. Krakowskie obchody rocznicy odejścia Jana Pawła II będą przebiegały pod hasłem "Tłumy, tłumy serc zagarnięte przez jedno Serce", pochodzącym z poematu "Pieśń o Bogu ukrytym" Karola Wojtyły. O 2137 nad miastem rozkołysze się dzwon Zygmunta, a do zgromadzonych przed papieskim oknem przemówi z Watykanu Benedykt XVI (...)
czytaj dalej...
Odpust parafialny
W sobotę, 4 marca przypadła doroczna uroczystość odpustowa ku czci patrona naszej parafii, św. Kazimierza Królewicza
(...)czytaj dalej...
Uroczysta polska premiera filmu "Jan Paweł II"
Brawami zakończyła się uroczysta premiera filmu "Jan Paweł II" w Filharmonii Krakowskiej. Na widowni zasiedli m.in. prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, premier Kazimierz Marcinkiewicz oraz metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz (...)
czytaj dalej...
Film "Jan Paweł II"
Kino "Kijów" przygotowało dla parafii specjalną ofertę seansów najnowszego filmu o Papieżu - Słudze Bożym, pod tytułem "Jan Paweł II" (...)
czytaj dalej...
Komunikat Metropolity Krakowskiego
Ostatnie tygodnie postawiły na nowo w naszym kraju problem pamięci o powojennej historii Polski.
Wobec wielu pytań i udzielanych naprędce odpowiedzi, wydaje się słusznym przypomnienie, że cały okres PRL był czasem prześladowania Kościoła, nierzadko krwawego i brutalnego (...) czytaj dalej...
31.01.2006 - Komunikat z 334. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski
W dniu 31. stycznia 2006 roku biskupi polscy zgromadzili się na 334. zebraniu plenarnym w Warszawie. Obradami kierował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, w obecności Nuncjusza Apostolskiego, abpa Józefa Kowalczyka.
(...) czytaj dalej...
31.01.2006 - W sprawie rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej homofobii
Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski
Unia Europejska poszukuje w ostatnim czasie nowych dróg prowadzących do określenia swojej obecności na arenie międzynarodowej oraz w życiu państw członkowskich. Przykładem może być próba (...) czytaj dalej...
PAPIEŻ O DZIAŁALNOŚCI POLITYCZNEJ
Papież przypomniał nauczanie Soboru Watykańskiego na temat działalności politycznej:
Ci którzy pragną wykonywać zawód polityka i mają odpowiednie uzdolnienia, niech (...) czytaj dalej...
Wspólne kolędowanie
w sobotę, 28 stycznia o godz. 19.00 w auli Domu Parafialnego odbyło się wspólne kolędowanie towarzyszeniem chóru i skrzypiec.
Jak co roku spotkanie to zgromadziło wiele osób. Dzielenie się opłatkiem, słodki poczęstunek, a przede wszystkim dobre życzenia stworzyły niepowtarzalną atmosferę.
W pięknej scenerii wokół żłóbka rozbrzmiewały kolędy. Na to wyjątkowe kolędowanie przygotowaliśmy specjalne śpiewniki. Takie spotkania podtrzymują piękna, polską tradycję wspólnego śpiewania, która sprzyja wielopokoleniowej integracji. Wraz z zebranymi gośćmi śpiewali członkowie chóru KDK.
Przy akompaniamencie skrzypiec i fortepianu chór zaprezentował własną interpretację tradycyjnych kolęd. Występ przygotowała i prowadziła kierowniczka chóru Pani mgr. Natalia Daniewska.
W repertuarze chóru znajdują się między innymi nabożeństwa, pieśni mszalne, liturgiczne, maryjne a także patriotyczne, łacińskie oraz hymny. W ramach zajęć prowadzone są ćwiczenia z emisji głosu, techniczne i kształcenia słuchu. Chór ma cotygodniowe występy i okazjonalne koncerty. Próby chóru odbywają się w każdy wtorek o godzinie 19oo w Sali nr 1 KDK przy ul. Bobrowskiego 6.
"Jasełka" w Katolickim Domu Kultury

22 i 29 stycznia br. w auli Domu Parafialnego odbyły się "JASEŁKA" w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Żywego Słowa, Oazy, Liturgicznej Służby Ołtarza i Scholi.
zdjęcia z próby
Jasełka - występ 22 stycznia
Koncert kolęd
16 stycznia br. o godz. 1700 miał miejsce uroczysty koncert kolęd i pokaz umiejętności dzieci uczących się gry na instrumentach w KDK. Udział wzięli zaproszeni rodzice, dziadkowie, przyjaciele.
Komisja w 4-osobowym składzie, z udziałem ks. proboszcza, nagrodziła wyróżniające się pracowitością bądź wyjątkowymi postępami w nauce, dzieci i młodzież. Uroczyste wręczenie nagród wraz z ogłoszenie nazwisk odbędzie się na początku lutego.
Oczekiwanie na werdykt umilały występy dziecięcego zespołu "Śnieżynki" oraz koncert kolęd w wykonaniu zespołu wokalno-tanecznego.
więcej zdjęć...
Opłatek u "maluchów"
21 grudnia br. o godz. 1230 miał miejsce uroczysty Opłatek w Akademii Malucha, z udziałem zaproszonych opiekunów dzieci i ks. Proboszcza.
Dzieci śpiewały piosenki o oczekiwaniu na przyjście Jezusa, a następnie wszyscy przełamali się opłatkiem z życzeniami dobrego przeżycia Świąt i wielu łask Bożych w nadchodzącym Nowym Roku.
więcej zdjęć...
Błogosławieństwo "maluchów"
28 listopada br. o godz. 1730 odbyło się przedstawienie pt "Przyszła jesień z koszem darów" przygotowane przez dzieci z Akademii Malucha.
Po przedstawieniu, przyjetym gromkimi brawami przez zaproszone rodziny i przyjaciół, nastapiło uroczyste błogosławieństwo dzieci przez naszego ks. Proboszcza.
więcej zdjęć...
Akademia Malucha działa przy Katolickim Domu Kultury im. ks. kard. A.S. Sapiehy.
Jest unikatowym w skali miasta ogniskiem przedszkolnym dla dzieci w wieku 3 - 5 lat.
W programie znajduja się zajęcia ogólnorozwojowe, umuzykalniające, plastyczne, gimnastyczne, nauka religii oraz edukacyjne oparte na kontakcie z biblioteką, teatrem i filharmonią.
Teatr "TROP"
w sobotę 26 listopada br. o godz. 1700 odbył się spektakl Teatru "TROP" pod tytułem "I tylko wzlecieć..." w reżyserii Maji Barełkowskiej-Cyrwus.
Teatr działa przy Katolickim Domu Kultury im. ks. kard. A.S. Sapiehy.
więcej zdjęć...
PARAFIALNA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ
W poniedziałek 17 października br. odbyła się doroczna autokarowa pielgrzymka naszej parafii do Częstochowy na Jasną Górę.
Podczas Mszy św. przed cudownym obrazem. o godz. 930, którą koncelebrował ks. proboszcz, dziękowaliśmy Bogu i Matce Kościoła za dar pontyfikatu papieża rodem z Polski Jana Pawła II i prosiliśmy o Jego rychłą beatyfikację i kanonizację.
O godz. 1300 ks. proboszcz prowadził na wałach jasnogórskich Drogę Krzyżową, według tekstu ułożonego przez prefekta Kongregacji Nauczania Wiary, obecnego papieża Benedykta XVI, którą w zastępstwie chorego papieża prowadził w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek. Była to, jak wiemy, ostatnia Droga Krzyżowa, którą bardzo ciężko chory Sługa Boży Jan Paweł II odprawił w swoim pokoju, uczestnicząc w niej za pośrednictwem transmisji telewizyjnej. Dzięki transmisji telewizyjnej mieliśmy sposobność uczestniczyć razem z Janem Pawłem II w tych niezapomnianych wydarzeniach. Widzieliśmy na własne oczy, jak Sługa Boży trzymał oburącz krzyż, jak na zakończenie Drogi Krzyżowej przytulił się do niego, jednocząc się z Chrystusową męką i śmiercią.
Ponieważ wiele osób niezwykle poruszyła treść rozważań tej Drogi Krzyżowej i prosiło o jej udostępnienie, przedstawiamy jej tekst, zapraszając do ponownego rozważania i modlitwy.
Droga Krzyżowa w Koloseum w Wielki Piątek 2005
KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
Ukazało się już w języku polskim Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego.
więcej...
Późniejsze informacje z działu "Aktualności" znajdziesz tutaj:
kwiecień 2008 - kwiecień 2010
kwiecień 2010 - kwiecień 2012
A najświeższe tutaj
do góry
|